Бабинден е! Какво повелява традицията на днешния ден?
Този празник, с корени в древната българска традиция, отдава почит на жените, наричани „баби“ – акушерки, които помагат на младите майки при раждане. Според стария стил, празникът се отбелязва на 21 януари, но по нов датата е 8 януари.
Обредите на Бабинден – почит и благодарност
Ритуалите на този ден са свързани с уважението към жените, които са „бабували“ на родилките. В ранните часове на деня майките с деца от една до три години носят вода от чешмата, в която поставят босилек или здравец. Те вземат и сапун, и нова кърпа, с които се отправят към дома на бабата. Там под плодно дърво, на стълбите или в двора извършват символичното обредно поливане – ритуал за здраве и плодородие.
След поливането бабата подсушава ръцете си в полите на младите жени, за да бъдат плодовити, и ги закичва със здравец, вързан с червен и бял конец. Сапунът и кърпата, донесени от жените, остават като дар за бабата.
Благословия за майките и децата
Бабата връзва червено-бял конец със сребърна монета на ръчичките на децата, които е „хванала“, като символ на здраве и късмет. Тя измива лицата им, вярвайки, че водата, преминала през нейните ръце, има пречистваща сила. В някои региони на България майките водят децата си при бабата за благословия, докато те навършат три години.
След раждането бабата играе важна роля и за майката. Тя отнася вода, осветена в църквата, която родилката използва за пречистване през първите 40 дни след раждането.
Празничната трапеза – център на веселбата
Кулминацията на празника е обядът, който събира булките и невестите в дома на бабата. Всяка жена носи погача, баница, варена кокошка и бъклица с вино или ракия. Те целуват ръката на бабата и й поднасят храната. Трапезата е богата, а около нея се завихря шумно пиршество с песни, танци и шеги.
Често бабата украсява врата си с наниз от червени чушки, а закачливите ритуали включват символични действия с пожелания за плодородие. След обяда се присъединяват и мъжете, като празникът продължава до късно.
Бабинден – съвременен празник с дълбоки корени
През 1951 година Бабинден е обявен за Ден на родилната помощ и на акушерите и гинеколозите. Въпреки че днес някои от старинните обреди са изчезнали, празникът продължава да носи духа на уважението към тези, които помагат за раждането на новия живот.